Przedmioty koordynowane przez Zakład Biochemii Roślin:

  • Analiza biochemiczna

Skrócony opis:
Referaty: Izolowanie organelli komórkowych oraz ekstrakcja i izolowanie związków wielkocząsteczkowych i drobnocząsteczkowych z materiału roślinnego, zwierzęcego i drobnoustrojów. Różne typy chromatografii, sączenie molekularne, elektroforeza, spektrofotometria, potencjometria, radiometria, wirowanie, spektrometria mas, NMR.
Ćwiczenia: Przygotowywanie i charakterystyka roztworów buforowych, rozdzielanie i wyznaczanie mas cząsteczkowych białek metodami sączenia molekularnego i elektroforezy, zastosowanie metod spektrofotometrycznych i chromatograficznych do charakterystyki struktury i właściwości związków, otrzymywanie izolowanych protoplastów roślinnych z liści, badanie aktywności enzymatycznej.

  • Biochemia roślin

Skrócony opis:
Zajęcia laboratoryjne zapoznające z technikami wyodrębniania, rozdzielania, identyfikacji i analizy ilościowej pierwotnych i wtórnych metabolitów roślinnych (m.in. techniki ekstrakcyjne, różnorodne techniki chromatograficzne i spektralne) oraz metodami badania metabolizmu komórkowego in vitro i in vivo (otrzymywanie komórek, protoplastów, organelli komórkowych, izolowanie i badanie aktywności enzymów, zastosowanie znakowanych izotopowo prekursorów do śledzenia szlaków metabolicznych).

  • Farmakognozja

Skrócony opis:
Rys historyczny i przedmiot farmakognozji (najstarsze dane o substancjach naturalnych mających znaczenie lecznicze, wielkie odkrycia fitochemiczne, powstanie terminu farmakognozja). Pochodzenie, opis i podział surowców farmakognostycznych. Metabolizm pierwotny i wtórny (podstawowe cykle i szlaki biosyntezy pierwotnych związków naturalnych i wywodzące się z nich szlaki metabolitów wtórnych oraz powiązania między nimi). Substancje podstawowe i wtórne o znaczeniu medycznym.
Metody otrzymywania i badań surowców roślinnych oraz wyodrębnionych substancji czynnych (metody i terminy pozyskiwania surowców z populacji dziko żyjących i hodowlanych, metodyka oczyszczania, suszenia i przechowywania surowców, ekstrakcja surowców, metody oczyszczania surowych ekstraktów, rozdział mieszanin i identyfikacja indywidualnych związków – zarys metod chromatograficznych i spektralnych.

FARMAKOGNOZJA_SKRYPT

  • Roślinne szlaki metaboliczne

Skrócony opis:
Charakterystyka procesów metabolicznych w roślinach. Metaboliczne funkcje chloroplastów. Fotosyntetyczny łańcuch transportu elektronów. Fotofosforylacja cykliczna i niecykliczna. Cykl Bensona-Calvina i jego regulacja. Fotoodychanie. Wiązanie CO2 u roślin C4 i CAM. Cukrowce roślinne – struktura i biosynteza. Organizacja i funkcje ściany komórkowej. Lipidy roślinne i ich metabolizm. Metabolizm azotowy i siarkowy – pobieranie i redukcja azotanów i siarczanów, wiązanie azotu atmosferycznego. Wtórny metabolizm roślinny: terpenoidy i ich powstawanie (szlak kwasu mewalonowego, szlak Rohmera); związki fenolowe (biosynteza i dalsze przemiany); azotowe metabolity wtórne i ich powstawanie (niebiałkowe aminokwasy, glikozydy cyjanogenne, glukozynolany, alkaloidy). Rola i znaczenie metabolizmu wtórnego. Podstawy biochemicznej ekologii roślin. Biochemiczne aspekty oddziaływań roślina-patogen i roślina-roślinożerca. Stan i perspektywy wykorzystania osiągnięć biochemii roślin w biotechnologii.

  • Pracownia licencjacka, specjalizacyjna i magisterska
  • Seminarium Zakładu Biochemii Roślin

Przedmioty powiązane z koordynowanymi przez inną jednostkę:

  • Biochemia D
  • Biotechnologia
  • Podstawy biochemii dla ochrony środowiska
  • BIBS Podstawy biochemii